Bu içerik Cyrus Shepard tarafından Moz sitesinde yazılmış yayının izinli çeviri kopyasıdır. Yazının tamamına ulaşmak için buradaki konuyu inceleyebilirsiniz.

Eskiden beri herkes öne çıkan snippetleri kazanmak istiyor. Öne çıkan snippetler’i kazanmak, Google’ın sitenizi iki kez göstermesiyle ekstra trafik ve sorguyu domine etmeniz anlamına geliyordu. Ocak güncellemesinden itibaren arama sonuçlarında artık tekrarlanan URL olmayacağını belirtti ve öne çıkan sonuçları da normal arama sonuçları listesine aldı. Eğer Google Sıralama Faktörleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz buradaki konumuza bakabilirsiniz.

Google’ın yaptığı güncellemeden sonra SEO uzmanları öne çıkan sonuçlarda yer alan sonuç yerine ikinci sıradaki ( doğal sonuç olarak tanımlıyorlar ) sonucun daha fazla hit aldığını öne sürdü ve öne çıkan sonuçları devre dışı bırakmanın daha doğru olabileceği konusunda bilgiler paylaştı.

Moz’un yaptığı deney bize Öne çıkan snippetleri engellememiz gerekiyor mu? sorunun tam anlamıyla cevabını veriyor.

Öne Çıkan Sonuçlar Deneyi

Moz’un yayınladığı blog yazılarındaki öne çıkan snippetleri kaldırarak hit üzerinden bir A/B testi yapmaya karar vermişler. Google’ın kendisinin önerdiği data-nosnippet yapısını belirledikleri blog içeriklerine uygulamışlar.

Çalışmanın amacı, öne çıkan snippetlerde bulunan siteleri data-nosnippet olarak işaretleyerek bu konumdan düşürmek ve doğal sonuç yani ikinci sıraya dönmesini beklemekti. Böylece herhangi bir hit kaybı veya kazancı sağlayıp sağlanmadığını tekrar test edeceklerdi. Ekibin çoğunun beklentisi ise trafik üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olacağı yönündeydi.

Diğer bir amaçları ise data-nosnippet yapısını kaldırdıktan sonra sonuçlarının tekrar öne çıkarılan snippet olarak görünüp görünmeyeceğini bilmek istemeleri.

İlk test konusunu “ how to win featured snippets ” arama sorgusu için yapmışlar.

Moz data-nosnippet ile öne çıkarılmış sonuçları kaybettiğini gösteren serp
Moz data-nosnippet ile öne çıkarılmış sonuçları kaybettiğini gösteren serp

Moz’un sahip olduğu snippet etiketi ekledikleri anda kayboldu ve yerini ContentKing’e verdi. Moz’da doğal konuma tekrar geri döndü.

Best Free Seo Tools aramasında yakaladıkları snippeti yok ederek doğal konuma geri döndüler ve yeni öne çıkarılmış sonuç backlinko sitesine gitmiş oldu.

Moz sitesinin Best Free seo Tools aramasında ki yer değişimi
Moz sitesinin Best Free seo Tools aramasında ki yer değişimi

Unutulmaması gereken önemli bir nokta ise, bu yazılar sadece tek bir anahtar kelimeden hit almıyor, binlerce kelimede sıralanıyor ve hepsi için değişimler bu kadar keskin olmayabilir. Birçok etki eden faktör ve çeşitlilik olduğu için bunların da dikkate alınması gerekiyor.

Sonuçlar

Data-nosnippet etiketini ekledikten sonra öne çıkan sonuçlardaki konumunu hızlı bir şekilde kaybettiler.

Bu durum trafiklerini nasıl etkiledi?
Öne çıkan snippetleri devre dışı bırakmak trafik kazanmak yerine, önemli miktarda trafiği kaybetmelerine neden olmuş.

Öne çıkan sonuçları kaybettikten sonra, etkilenen tüm sayfalar için trafik tahmini %12’lik bir düşüş olarak bulunmuş. ( 95% confidence level )

Öne çıkan sonuçları kaybettikten sonra oluşan trafik değişimi
Öne çıkan sonuçları kaybettikten sonra oluşan trafik değişimi

Yukarıdaki grafik, yaptıkları testin organik trafik üzerindeki kümülatif ( katlanarak artan ) etkisini göstermektedir. Mavi çizgi, değişim yaptıkları sayfaların ortalama oturum performansını gösteren en iyi tahmin değeridir. Mavi gölgeli bölge ise %95 güven aralığında gerçek sonucun bulanabileceği bölgedir.

Bu çalışma ile ne öğrenildi?

  • Data-nosnippet özelliğinin eklenmesiyle, organik arama trafiğine olumsuz etkileri oldu.
  • Data-nosnippet özelliği ile Google’ın snippet datalarını çekmeyi durdurabileceğini ve alt sıralarda sıralanabileceğinizi teyit etmiş oldu.
  • Yeni öne çıkan sonucun yer alması için 7 gün veya daha fazla gerektiğini anahtar kelimeyi takip ederken gözlemledikleri bir özellik olmuş.
  • Yaptıkları testin en olumsuz tarafı ise, bazı sonuçlarda rakip sitelere bu kısmın verildiği ve hiçbir şekilde geri döndürülemediği yönünde olmuş.

Moz’un data-nosnippet yaptığı arama sonuçlarına ne oldu diye merak ediyorsanız;

Best Free Seo Tools aramasında öne çıkarılan sonuç olarak yer alamadı ve Singlegrain adında bir site backlinko’dan da yerini alarak ilk sıraya oturdu. Moz bu aramada 2. sırayı da kaybederek 5. sıraya geriledi.

how to win featured snippets aramasında, uzun süren bir savaştan sonra içeriklerini güncellemeden ilk sırayı tekrar geri aldılar ve öne çıkarılmış sonuç olarak gösterilmeye devam ediyorlar.

Kaynak: https://moz.com/blog/featured-snippets-experiment