Google yaptığı açıklama ile birlikte, Zengin sonuçlar test aracının artık arama sonuçlarındaki tüm yapısal verileri tanıyabilecek seviyeye geldiğini belirtti. Zengin Sonuçlar test aracının beta sürecinde çıktı ve artık tek başına kullanılan bir araç haline geldi. Bununla birlikte Yapısal veri test aracını da kullanımdan kaldırmaya hazırlandıklarını söylediler. Daha önceleri kısıtlı geliştirmeleri görebildiğimiz Zengin sonuçlar test aracı ile artık tüm geliştirmeleri görebilmekteyiz.

Belirli bir süre için yapısal test aracı kullanılmaya devam edecek fakat, artık tamamen tüm işlemlerinizi Zengin Sonuçlar Test aracını kullanarak gerçekleştirebileceksiniz. Daha önce Google’ın dikkat etmeniz gereken sıralama faktörlerinde Zengin Sonuçların arama sonuçlarında nasıl etkili olduğunu buradaki konumuzda anlatmıştık.

Google, yapılandırılmış verilerinizi test etmek ve aramalarda nasıl göründüğünü görebilmeniz için oluşturduğu Zengin Sonuçlar Test aracı ile öğrenebilecekleriniz;

  • Yaptığınız yapısal verinin hangi arama özelliğini geliştirdiğini gösterir,
  • Dinamik olarak işaretlediğiniz verilerin yapısal olarak doğruluğunu görmenize yardımcı olur,
  • Hem mobil hem de masaüstü versiyonlarda yapısal verilerin farklılıklarını görebilirsiniz,
  • Search Console tarafında Geliştirmeler kısmında buradaki işaretlemelerin sonucunda yeni bölümler oluşur.
Resim: Zengin Sonuçlar Testi'nde geçerli yapılandırılmış veriler
Resim: Zengin Sonuçlar Testi’nde geçerli yapılandırılmış veriler
Resim: Zengin Sonuçlar Testinde hata gösteren kod gezgini
Resim: Zengin Sonuçlar Testinde hata gösteren kod gezgini
Resim: Zengin Sonuçlar Testi'nde arama önizlemesi
Resim: Zengin Sonuçlar Testi’nde arama önizlemesi

Zengin sonuçlar test aracı ile istediğiniz bir URL ‘yi ya da özel bir sayfayı test edebilmenize imkan sağlamasıdır. Zengin sonuçlar testinde görünen hatalar ve uyarılar arama sonuçlarında zengin sonuçlarınızın görünmemesine neden olmaktadır.

Herhangi bir uyarı, arama sonuçlarındaki zengin sonuç görünümünü kısıtlayabilir, ancak sayfanız yine de zengin sonuç olarak gösterilmeye uygundur. Örnek olarak resim işaretlenmesi eksik ise zengin sonuçlarda resim olmadan görünebilir.

Fakat her işaretlenen yapısal veri arama sonuçlarında gözükmeyeceği için doğru yapılandırılmış başka bir veri yerinizi alabilir.

Zengin Sonuçlar Hakkında

2017 yılında ilk kez karşılaştığımız zengin sonuçlar testi, arama sonuçlarında ve zengin kartlarda görüntülenebilecek yapısal verileri test etmek amacıyla oluşturulmuştu.

Bir sayfanın arama sonuçlarında nasıl göründüğünü ve dinamik olarak yüklenen içerik içindeki yapılandırılmış verileri test etme olanağı sağlamaktadır. Bu araç ile Json-LD, Mikro veri ve RDFa gibi kaynak kodlarını test edebilirsiniz.

İlk yayınladığında bu araç sadece tarifler, filmler ve kursları test edebilecek yapıda oluşturulmuştu. Diğer yapılandırmaları test etmek istediğimizde yapısal veri test aracını kullanmamız gerekiyordu. Artık Zengin Sonuçlar test aracı Google aramalarındaki tüm zengin sonuçları desteklediği için yapısal veri test aracına ihtiyacımız kalmadı.

Kaynak:
https://webmasters.googleblog.com/2020/07/rich-results-test-out-of-beta.html
https://support.google.com/webmasters/answer/7445569?hl=tr