John Mueller Google’ın Search Off The Record podcastin son bölümünde arama sıralamalarında kesin bir doğru veya yanlış olmadığını dile getirdi. İnsanların bu işe bir bilim olarak bakmamalarını tavsiye ediyor.

Search Off The Record podcast ‘ın üçüncü bölümünde John Mueller, Garry Illyes ve Martin Splitt‘in bu konu üzerinde uzun süre konuştu ve detaylı açıklamalar yaptı.

John Mueller Sıralama Faktörleri

John Mueller’in konuşmada en çok değindiği ve sıralama faktörleri için kesin olarak aktarmak istediği şeyler;

  • İlki, Arama sonuçları bir bilim değildir.
  • İkincisi, Arama sonuçlarında işler zamanla değişebilir.

Güçlü olarak düşündüğünüz bir sıralama faktörüne odaklanmak veya tüm sıralama faktörünü kafaya takmak kusurlu bir yaklaşımdır.

Mueller, istediğiniz sonucu elde etmenin birden fazla yolu olabileceğini belirtiyor ve her sitenin aynı planı takip etmesinin gereği olmadığını da dile getiriyor. Podcast’te bahsettiği sıralama faktörleri;

Bence hangi sayfanın hangi sorgu türü için sıralanması gerektiği konusunda mutlak bir gerçek olmadığı akılda tutulması gerçekten önemli…

Bu nedenle, her sitenin aynı stratejiyi yapması gerekmez. Bunun yerine ilk sıralara ulaşmak için birden fazla yolları vardır. Nihai sonuca ulaşmak için körü körüne tek bir sıralama faktörünü takip etmek zorunda değilsiniz.

Arama sorgularının türüne göre genel sıralama faktörlerini öğrenmek için buradaki konuya bakabilirsiniz.

Sıralama Faktörlerinde Tek bir karar faktörü yoktur

Her site için geçerli ve diğer sıralama faktörlerinin üstünde olan tek bir sıralama faktörü bulunmamaktadır. Mueller, sürekli olarak diğer sıralama faktörlerinden daha da üstün tek bir faktör bulunmadığını söylüyor. Sıralama faktörleri, arama sorgularının türüne göre ağırlıkları değişebilir. Yani bir sorgu için önemli olan sıralama faktörü bir diğer sorgu için önemli değildir.

Ayrıca, bu büyük arama ağındaki herhangi bir özel faktörün belirleyici faktör olduğunu ve bu faktörün büyük oranda sıralamada rol aldığını söyleyebilirsiniz. Çünkü bazı siteler ve sorgular için bu faktör önemli bir rol oynamıştır.

Her Faktör için sitenizi Optimize Edin

Arama sonuçlarında ilk sıralarda istikrarlı bir pozisyonu garanti etmek için kesin bir yol olmasa da, SEO uzmanlarının yapabileceği en iyi şeyin çeşitli sıralama faktörler için optimize etmek olduğunu söylüyor. Aynı zamanda bu çeşitliliği sürekli olarak korumaktır.

Google, kullanıcı geri bildirimlerine önem verir

Gary Illyes mikrofonu eline alıyor ve Google’ın algoritmasını şekillendirirken kullanıcı geri bildirimlerini dikkate aldığını ekliyor. Tüm algoritma güncellemeleri yayınlanmadan önce kısıtlı bir kullanıcı üzerinde test edilmektedir. Hatta bunun birçok örneğini Google Twitter’ına yazılan geri bildirimlerine hemen yanıt verildiğinden görebiliyoruz. Kullanıcılar toplu olarak bir değişimi şikayet ettiklerinde veya uyandıklarında bunların hızlı şekilde güncellediklerini görebiliyoruz.

Google’ın bu sıralama faktörleriyle ilgili konuşmalar hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıdaki podcast’ten tamamını dinleyebilirsiniz.

Podcast’in tamamını yazılı olarak okumak isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.