Twitter, Instagram ve Snapchat hikayelerine benzeyen Fleets adlı yeni bir özelliği test ettiğini doğruladı. Twitter’da Product Lead olarak çalışan Kayvon Beykpor, duyuru kendi twitter hesabında paylaştı ve nasıl görüneceği hakkında bilgiler paylaştı.

Beykpor’un açıkladığı gibi normal tweetlerden farklı olarak şu şekilde işleyecek;

  • Fleets gönderileri 24 saat sonra kaybolacak,
  • Retweet veya beğenilme imkanı olmayacak,
  • Hikaye gönderilerini isterseniz herkesin cevaplayamayacağı şekilde düzenleyebilirsiniz,
  • Fleets gönderilerine verilen cevaplar sadece dm’den yönetilebiliecek.

Hikayeler normal aramalarda gözükmeyeceği için kullanıcıların bu durumdan çok fazla etkilenmeyeceğini düşünüyor twitter. Tabi ki bu Twitter hikayeler özelliği test aşamasında ve kullanıma geçmiş durumda değil. Ama bu Fleets özelliğinin dünya genelinde eleştirilmesine engel olmadı.

#RIPTwitter etiketiyle gündeme gelen bir ayaklanma yaşandı. En büyük verilen eleştiri konusu ise, hikaye özelliklerinin kimsenin istemediği bir özellik olduğunu düşünmelerinden dolayıydı.

Diğer bir yandan kullanıcıların uzun süredir istediği, attığınız tweeti düzenleme butonunu getirmeyi uzun süredir görmezden gelmeye devam ediyor.

Twitter hikayeler özelliğini neden kullanıma sundu?

Twitter’ın açıklamasına göre, Twitter’da içerik paylaşmanın daha rahat bir konuma gelmesini istiyorlar. Twitter’ın veri analizlerine göre kullanıcılar daha fazla insanlarla etkileşime geçip, beğeni ve retweet gibi istatistik aradığını gösteriyor. Bu yüzden bu hamle daha çok influencer veya içerik üreticileri tarafından daha çok kullanılacak gibi duruyor.

kayvon Beykpour’a göre, kullanıcılar attıkları tweetleri manuel olarak sildiklerinde kendilerini daha fazla güvenli ve platforma kalıcı olduklarını hissediyor.

Şu an için Brezilya’daki iOS ve Androd cihazlarda kullanılabilecek şekilde yayılmaya başlayan hikayeler eğer başarılı sonuçlar alırsa diğer ülkelerde de yavaş yavaş yayılacaktır.