0542 540 87 92 [email protected] İzmir - Batman

SEO Hakkında Arama Motoru Optimizasyonu

SEO Nedir?

SEO, Search Engine Optimization ingilizce isminin baş harflerinden Türkçe’ye geçmiş olan bir kısaltmadır. Arama motoru optimizasyonu olarak günümüzde bilinen ve dijital pazarlama alanında en yüksek önemi taşımaktadır.

SEO’nun tanımı Vikipeadi‘da:

Arama motoru optimizasyonu, web sitelerini arama motorlarının daha rahat bir şekilde anlayabilmesine “taramasına” olanak sağlayacak şekilde arama motorlarının kriterlerine uygun hale getirilerek “web sitesinin optimize edilmesi” hedeflenen anahtar kelimelere ait arama moturu aramalarında yükseltilmesidir.

Vikipeadia

 

Kullanıcılar yaptıkları aramalara yönelik en alakalı, doğru ve bilgi alabilecekleri içerikleri sunmayı hedefleyen Google’ın ve diğer arama motorlarının sıralama mantığını anlayıp buna göre gerekli optimizasyonların yapılmasını sağlayan sürecin tamamı SEO olarak adlandırılmaktadır.

SEO Nasıl yapılır?

Biz SEO sürecini, hedeflediğiniz kelimede üst sırala çıkarmak için uğraşılan çabadan ziyade, tüm sitenin bir bütün olarak kullanıcılarına ve Google algoritmasının istek/amaçlarına uygun olarak inşa edilmesinin gerektiğini düşünüyoruz.

Bu bağlamda değer önerisi olmayan veya bunu üretmek istemeyen projelerin herhangi bir SEO sonucu üretmeyeceğini düşünüyoruz.

Seoz Ajansı olarak çalıştığımız müşterilere SEO hizmeti verirken; en çok trafiği alabilecek, arama sonuçlarında doğru, detaylı sonuçları kullanıcılara ulaştırabilecek içerik odaklı SEO çalışmaları yapıyoruz. Arama motorlarının daha kolay ulaşabilmesi için teknik SEO iyileştirmeleri yaparak üst düzey bir popülarite sağlamayı hedefliyoruz.

SEO süreci yapılmamış bir proje, internet ortamında varlığını ve yeni müşterilere ulaşma imkanı çok düşük olacaktır. Arama motoru optimizasyonu ile ziyaretçi sayısının gözle görülür artışının yanında, Google sitenizi önermeye ve daha fazla popüleritenizi ortaya çıkartmaya başlayacaktır.

SEOz SEO Analiz Süreci

Her müşterimizin ve projenin ihtiyaçları birbirinden çok farklı olduğunu söyleyebiliriz. Bu bağlamda herkes için uyan tek bir SEO analiz süreci bulunmamaktadır.

Verdiğiniz ürün/hizmeti net bir şekilde anlamak ve mevcut durumunuzu iyi analiz edebilmek için gereken doğru sorular sorarak, hızlı ve etkili katkı sağlayacak işleri planlamamızda ön plana almış oluyoruz.

SEO Analiz sürecimizin neler olduğunu aşağıdaki iş – akış şemamızı inceleyerek ulaşabilirsiniz.

Fizibilite

 • Rakip Analizi
 • Pazar araştırması
 • Hedef kitlenin belirlenmesi
 • Maliyet analizi ve tekliflendirme

Danışmanlık

 • Teknik SEO Çalışması
 • İçerik Stratejisi
 • İçerik Üretimi
 • Link edinme Statejisi

Ölçümleme

 • SEO Görünürlük analizi
 • Organik Trafik Ölçümlenmesi
 • Veri kontrolleri
 • Günlük kontroller

SEO FAQ's SEO Hizmeti Hakkında
Sıkça Sorulan Sorular

SEO Çalışması ne kadar sürmektedir?

Süreklilik isteyen ve iyi bir çalışma gerektiren bir süreç içermektedir. SEO uzun vadeli bir süreç olmasına rağmen sürekli olarak en iyi yatırım getirisi sağlamak amacıyla çalışılmaktadır.

SEO Danışmanlığı ücreti ne kadar?

Hedeflediğiniz anahtar kelime, sektör rekabeti, sitenizin yayın geçmişi, ve pazar alanı büyüklüğüne göre değişiklik göstermektedir. Müşterilerimiz için özel olarak oluşturduğumuz yol haritası ve örnek çalışmaları görmek için fiyat teklifi yapabilmemiz için buradan teklif talebi oluşturabilirsiniz.

Tek bir kelimede ilk sırada olmayı hedefleyen SEO ajansları ya da danışmanları tercih edilir mi?

Arama motoru optimizasyonu (SEO) çalışmaları sizi tek bir alanda değil birçok kelimede sıralanmanızı sağlamaktadır. SEO çalışmaları uzun, düzenli ve geri dönüşleri yüksek olan çalışmalardır. Kısa sürede ilk sıraya çıkan kelimeleriniz uzun vadede web sitenize ve kurumsal kimliğinize zarar verebilir.

SEO’yu mu yoksa SEM’i mi tercih etmem gerekiyor?

SEO çalışmaları uzun vadeli olarak sitenize etki eder ve yatırdığınız paraya göre geri dönüş oranı çok yüksek olurken, SEM çalışmaları sadece para verdiğiniz düzeyde size başarı sağlamaktadır. SEM’de yüksek miktarda ödediğiniz reklamların yerine aynı kelimelerde SEO çalışması yapıp uzun vadede tasarruf edebileceğiniz bir çalışma yapabilirsiniz.

Negatif SEO yapılan bir site için çalışma yapılabilir mi?

Sitenizin Negatif SEO yapıldığını düşünüyorsanız, SEOz sizin için dışarıdan gelen bütün backlinkeri analiz etmekteyiz. 5 farklı araç ile backlink analizi yapmaktayız, müşterimize konu ile alakalı bilgiler verildikten sonra Google Search Console üzerinden bu sitelerle ilgili linklerin reddedilmesini sağlanmaktadır.

Site içi SEO çalışması nedir ve ne işe yaramaktadır?

Site içi SEO çalışmaları, Google botlarının doğru bir şekilde web sitesini analiz edip, arama sonuçlarında bu bilgileri doğru yansıtılabilmesini sağlamak amacıyla web sitenin performansı ve teknik kısımlarını iyileştirme üzerine kurulmuştur.

SEO çalışmalarının geri dönüşünü sitemde ne zaman görebilirim?

SEO çalışmaları temelde 3 aşamada gerçekleşmektedir. SEO ajansı, müşterimiz ve Google. Seoz olarak biz web sitenizin tüm problemlerini ve geliştirebilecek kısımlarını analiz ederken, müşterimizde bu problemin çözümü için gerekli adımları atması gerekmektedir. Bu iki kısım ne kadar birbirine uyumlu ve ekip olarak çalışırsa süre kısalır ve artık Google’ın geri dönüşü beklenir.

SEO ajanslarının sitenizi iyi yönde geliştirdiğini nasıl anlayabilirsiniz?

SEO çalışmaları kısa zamanda etkisini gösteren çalışmalar değildir. Hedeflenen kelimeler ve yatırım miktarınıza göre 3 ay, 6 ay ve 12 aylık stratejiler ile geliştirilebilir. Tek bir kelimeyi hedeflemek yerine kategori bazında yapılan düzenlemeler sonucunda birçok kelimede yaşayan artış ile sadece hedef kelimede değil alt kelimelerinde bile sıralamaya girmeniz hedeflenmektedir.

Başarı garantisi veriyor musunuz?

SEO Ajansı veya danışmanı, sitenizdeki mevcut problemlerin çözülmesi ve rakip analizlerin doğrultusunda Seo ajansı bir strateji geliştirip müşterilerine sunmakla yükümlüdür. Problemlerin çözülmesi durumunda marka gerekli sorumluluğu alması gerekmektedir. SEO ajansı sektörünüzdeki ulaşabileceğiniz potansiyeli gösterebilir ve hedef kitlenizi nasıl geliştirebileceğinizi sizlerle paylaşmaktadır. Herhangi bir kesin garanti vermek yanıltıcı olmaktadır, SEO bir ekip ve emek çalışmasıdır.

Teknik düzenleme yapıyor musunuz?

SEOz sadece bir danışmanlık şirketidir. Sitenizin ihtiyacı olan teknik alt yapıyı kodlamaya ve problemleri düzeltme kısmında yardımcı olamamaktadır.

SEO uyumlu içerik yazarken nelere dikkat ediliyor?

Eskisi gibi anahtar kelimeye göre hedeflenen içerikler yerine, Google Bert güncellemesi ile birlikte gelen NLP (Natural Language Process) ve Semantik search gündem maddeleri

Analizlerimizde Kullandığımız Araçlar

Bizimle iletişime geç Markanızı internet ortamında görünürlüğünü arttırın.