Yazarlar bölümü bu zamana kadar çok fazla dikkat çekmemiş olsa da artık beklenenden daha fazla ilgi gördüğü ortaya çıkmış durumda. Peki tam olarak nasıl katkıda bulunuyor içeriklerimize.

Yazar bölümü bir sıralama faktörü değil

Blog yazılarınızda bulunan yazar biyografisi bölümü, Google’ın sıralama faktörü için devreye giren bir kıstas değil. Makalenizde yazar biyografisi yok diye sitenizin sıralama kaybedeceğini veya kazanacağını gösteren hiçbir kanıt bulunmuyor.

Bununla birlikte sitenizi daha iyi sıralanmasında yardımcı rol oynayacak etkileri olduğunu kabul ediyoruz.

Yazar Bio’sunun yararları

Blog yazılarınızda yazar biyografisinin bulunmasının sitenize sağlayacağı yararlar;

  • Sitenizde yazan kişiler okuyucular ile doğrudan bir bağ kurar ve okumaktan hoşlandıkları yazarları takip edip, daha fazla makalelerini arayabilirler.
  • İyi bir içerik yazarınız varsa, okuyucu bu yazının okumaya değer olduğunu ve bu yazardan gelen içeriklerin kaliteli olacağını düşünerek sitenizde daha fazla zaman geçirecektir. Yazarınız sitenizin bir nevi kalite temsilcisi olacaktır.
  • Herhangi bir yazar sayfanızda bulunmuyorsa, bu güvensiz ve kimin yazdığı belli olmayan bir yazı konumuna sokacaktır.

Yazar bölümü sitenizi takip edenlerin veya okuyucuların, değindiğiniz konu hakkında yeterli eğitim ve bilgi birikimine sahip olduğunuzu göstermek için kullanabileceğiniz bir temel yapı oluşturmanızı sağlamaktadır.

Konu hakkında bilgi almak istediğinizde kimin içerik oluşturduğu ve yazdıklarının neden değerli olduğunu gösteren bilgi sağlamanızı hedeflemektedir.

Yazar biyografilerinin site içi güveni, hemen çıkma oranını ve satışları arttırma yönünde pozitif katkı sağladığını düşünüyorum.

Sonuç Olarak

Yazar biyografisi, kullanıcıya sağlanılacak olan bilginin güvenilirliğini, içeriğin değerli olduğu anlayışına ilham verebilir. Yazarın değindiği konular tutarlı bir şekilde ele alınır ve kendi bilgi tecrübesine göre inşa edilirse, değeri katlanarak artarak güç kazanacaktır.

Kendi adınızı kullanmak istemiyorsanız, başarılı yazarların kullandığı Pen Name ( Mahlas* ) takma isimleri kullanabilirsiniz.

Mahlas*: müstear isim, tapşırma ve kalem adı; şair ve yazarların gerçek isimleri yerine kullandıkları takma adlardır. Mahlas daha çok şairler, müstear yazarlar ve tapşırma da âşıklar için kullanılır. Günümüzde “nick” olarak yerleşen kavramın edebi literatürdeki karşılığı olarak da ifade edilebilir.

Önemli olan yazının kalitesi ve içinde kullanıcıya sunduğu bilgi birikimi ve ne kadar tutarlı olduğudur.