Kendi web sitenizin istemediğiniz URL’sini (Örnek: https://www.example.com/sayfa2.html) Google arama sonuçlarından kaldırmak için;

 • 1. Seçenek: Robots meta etiketi Noindex kullanarak
 • 2. Seçenek: Google Search Console’u kullanarak

Robots meta etiketi ile Noindex kullanma

Meta etiketleri ile dizinde görünmesini istemediğiniz sayfaların kaynak kodlarına ekleyeceğiniz noindex etiketi ile arama sonuçlarında sayfanızın görünmemesini sağlayabilirsiniz.

Sayfanın kaynak koduna aşağıdaki kodu eklerseniz Google’da indexlenmiş olan sayfa dizinden kalkacaktır.

<meta name="googlebot" content="noindex">

Bu meta etiketini sayfanızda <head> alanına eklemeniz gerekiyor.

Kaynak kodda noindex değerine sahip robot meta öğesi
Kaynak kodda noindex değerine sahip robot meta öğesi

Noindex meta etiketi kullanıldığında, URL yalnızca Google aramalarından değil aynı zamanda Bing dizininden de kaldırılır.

Google Search Console ile URL Kaldırmak

Google Search Konsol’daki yeni eklenen özelliği kullanarak, Google arama dizininden kolayca URL’nizi kaldırabilirsiniz.

Sitenizi henüz Google Search Console kısmına eklemediyseniz bu işlemi gerçekleştirmeniz gerekiyor. www.google.com/webmasters/tools/?hl=tr adresine girerek sitenizin adresini yazın ve size verdiği dosyayı FTP üzerinden ana dizine aktarın.

Search Console ile URL’yi dizinden kaldırma

 1. Kaldırma Aracı‘nı açın.
 2. Geçici Olarak Kaldırmalar sekmesini seçin.
 3. Yeni İstek‘i tıklayın.
 4. URL’yi geçici olarak kaldır veya Önbelleğe alınmış URL’yi temizle seçeneklerinden birini belirleyin
  1. URL’yi geçici olarak kaldırma
   URL’yi Google Arama sonuçlarından yaklaşık altı ay süreyle engeller. Sayfa, gizli tutulma süresinden sonra arama sonuçlarında yeniden görünebilir. Sayfa, Arama sonuçlarında tekrar görünmeden önce yeniden taranmalıdır.
  2. Önbelleğe alınmış URL’yi temizleme
   Yeni içerikle snippet oluşturulup sayfa yeniden taranana kadar, Arama sonuçlarındaki sayfa açıklama snippet’ini temizler. Bir sonraki taramaya kadar, sayfa açıklamasında “Sayfa açıklaması yok” benzeri bir ifade görünür.
 5. İşlemi tamamlamak için İleri‘yi seçin. İsteğin işleme alınması bir gün sürebilir ancak kabul edileceği garanti edilmez. İsteğin durumunu tekrar kontrol edin. İsteğiniz reddedilmişse nedenini öğrenmek için Daha fazla bilgi seçeneğini tıklayın.
 6. Aynı sayfaya işaret edebilecek ek URL’lerin yanı sıra sunucunuzun işlediği URL yazımlarındaki varyasyonlar için de ek kaldırma istekleri gönderin. Örneğin, aşağıdaki URL’lerin tümü aynı sayfayı işaret ediyor olabilir: example.com/sayfam

URL Kaldırma işlemini kalıcı hale getirme

Kaldırma aracı yalnızca yaklaşık altı aylık geçici bir kaldırma işlemi sağlar. İçerik veya URL’leri Google arama sonuçlarından kalıcı olarak kaldırmak için:

 1. Sayfayı kalıcı olarak kaldırmak için aşağıdaki işlemlerden birini uygulayın:
  • Sitenizdeki içeriği (resimler, sayfalar, dizinler) kaldırın veya güncelleyin ve web sunucunuzun 404 (Bulunamadı) ya da 410 (Kaldırıldı) HTTP durum kodu döndürdüğünden emin olun. HTML olmayan dosyalar (PDF gibi) sunucunuzdan tamamen kaldırılmalıdır. (HTTP durum kodları hakkında daha fazla bilgi edinin)
  • İçeriğe erişimi engelleyin (örneğin, şifre girilmesini zorunlu tutabilirsiniz).
  • noindex meta etiketini kullanarak sayfanın dizine eklenmemesi gerektiğini belirtin. Bu, diğer yöntemlere göre daha az güvenlidir.
  • Robots.txt dosyasını engelleme mekanizması olarak kullanmayın.
 2. Sayfayı, içeriğinizi kalıcı olarak kaldırmadan önce engellediyseniz (1. adım) sayfanın engellemesini kaldırıp yeniden engelleyin. Bu işlem, sayfa engellendikten sonra yeniden tarandıysa sayfayı dizinden temizler.

Geçici olarak kaldırma isteği geçmişinizi görüntüleme

Son 6 ayda bu araçla bu site için yapılan tüm kaldırma isteklerinin geçmişini görebilirsiniz.

Geçmiş tablosu aşağıdaki bilgileri içerir:URLİstenen URL. Gösterilen URL’nin tüm www/www olmayan/http/https varyasyonları da isteğe dahildir.Türİstek sorunlarının türü:

Durumİsteğin durumu:

 • İstek işleniyor: İsteğe ait işlem devam ediyor.
 • İstek reddedildi: İstek reddedilmiştir. Bunun nedeni genellikle aynı istekten başka bir tanesinin zaten yürürlükte olmasıdır. Bir isteğin reddedilmesinin olası nedenlerine bakın.
 • İstek iptal edildi: İsteği iptal etmişsinizdir.
 • Geçici olarak kaldırıldı: URL, Google Arama sonuçlarından geçici olarak kaldırılmıştır. Kaldırma işlemini kalıcı hale getirmeniz gerekir, aksi takdirde sayfa yaklaşık 6 ay sonra tekrar görünebilir.
 • Kaldırma isteğinin süresi doldu: URL kaldırma isteğinin süresi dolmuştur. Başka bir kaldırma isteğinde bulunmazsanız sayfa, Arama sonuçlarında tekrar görünmek için uygundur.
 • Temizlendi: Önbellek temizleme isteği tamamlanmıştır.

Kaldırma isteğini iptal etme

Arama sonuçlarından geçici olarak engellenme isteğinizi iptal etmek istiyorsanız:

 1. Kaldırma aracı‘nı açın.
 2. İsteğinizi geçmiş tablosunda bulun.
 3. İsteğin yanındaki satır içi menü düğmesini More tıklayıp İsteği iptal et‘i seçin.

Kaldırma Aracı’nın hatalı kullanımı

URL kaldırma aracı, acilen engellemeniz gereken içerikler (örneğin, yanlışlıkla ifşa edilen gizli veriler barındıran içerikler) için ilk adım olarak tasarlanmıştır. Aracı, aşağıdaki gibi başka amaçlar için kullanmak sitenizde sorunlara neden olabilir.

 • Aracı gereksiz öğeleri temizlemek için kullanmayın (örneğin, 404 hatası veren eski sayfalar). Yakın zamanda sitenizde değişiklik yaptıysanız ve şimdi dizinde güncelliğini kaybetmiş URL’ler varsa, Google’ın tarayıcıları URL’lerinizi tararken bunları görür ve söz konusu sayfalar doğal olarak zaman içinde arama sonuçlarımızdan çıkar. Acil güncelleme isteğinde bulunmaya gerek yoktur.
 • Aracı, Search Console hesabınızla ilgili tarama hatalarını çözmek için kullanmayın. Engelleme aracı, URL’lerin Google’ın arama sonuçlarında görünmesini engeller, Search Console hesabınızda görünmesini değil. URL’leri bu rapordan manuel olarak kaldırmanız gerekmez. Bunlar zaman içinde kendiliğinden kaldırılır.
 • Aracı, sitenize “sıfırdan başlamak” için kullanmayın. Sitenizle ilgili manuel işlem yapıldığından endişeleniyorsanız veya başka birisinden bir alan adı satın aldıktan sonra temiz bir şekilde en baştan başlamak istiyorsanız, yeniden değerlendirme isteğinde bulunarak endişelendiğiniz konuları ve nelerin değiştiğini bize bildirmenizi öneririz.
 • Aracı, siteniz saldırıya uğradıktan sonra sitenizi “çevrimdışı” yapmak için kullanmayın. Siteniz saldırıya uğramışsa ve dizine eklenmiş kötü URL’lerden kurtulmak istiyorsanız saldırganın oluşturduğu yeni URL’leri (örneğin, http://www.example.com/buy-cheap-cialis-skq3w598.html) engellemek için URL engelleme aracını kullanın. Ancak tüm sitenizi veya daha sonra dizine eklenmesini isteyeceğiniz URL’leri engellemenizi önermeyiz. Bunun yerine, saldırıyla ilgili sorunları düzeltin, biz de sitenizi tekrar tarayalım. Site saldırıya uğradığında ne yapılacağı konusunda daha fazla bilgi.
 • Aracı, sitenizin doğru “sürümünün” dizine eklenmesini sağlamak için kullanmayın. Çoğu site aynı HTML içeriğini veya dosyalarını farklı URL’ler kullanarak sunar. Bunu yapıyorsanız ve arama sonuçlarında yinelenen içerikler görmek istemiyorsanız standartlaştırma konusunda önerilen yöntemlerimizi inceleyin. Arama sonuçlarında görünmesini istemediğiniz URL’leri engellemek için URL aracını kullanmayın. Bu araç, bir sayfanın istediğiniz sürümünü tutmayacaktır. Bunun yerine bir URL’nin tüm sürümlerini (http/https ve www/www olmayan) kaldırabilir.