Google, 5 saat önce Mayıs 2020 Çekirdek güncellemesini kullanıma sundu. Bu güncelleme ile birlikte 2020 yılında onaylı olan ikinci çekirdek güncellemesi de olmuş oldu.

Koronavirüs‘ü birçok programı ertelerken, Google’ın temel güncellemelerini duraklatmadığını da görmüş olduk böylece.

Çekirdek güncellemeleri yayınlandığında arama sıralarında düşük veya yükseliş olabilir. Fakat bu durum en başta bize bir şey ifade etmeyecektir. Ocak güncellemesinden bu yana sıralamalarda üst sıraya yerleştiyseniz, güncelleme ile daha da yukarı çıkabilirsiniz.

Bunun yanında yeni eklenen içerikler ve sitelerde var olan sitelere karşı yeniden değerlendirilecektir bu yüzden arama sonuçlarında hiç görmediğiniz bir site bir anda yer alabilir. Bu tamamen var olan içeriğe karşı yeni sitelerin yeniden değerlendirilmesi anlamına gelir.

Zaten her güncellemede Google’ın paylaştığı blog yazısını buna örnek gösterebiliriz.

İkinci Google Çekirdek Güncellemesi

Covid-19’dan bu yana gelen ilk çekirdek güncellemesi ile karşı karşıyayız. Ocak 2020 ‘de gelen ilk çekirdek güncellemesi ile birçok değişiklik gelmişti.

Google, Koronavirüsü ile ilk kez bir içerikle ilgili bu kadar fazla ve uzun süreli bir aramanın daha önce yapılmadığını söyledi.

Covid-19 ile birlikte kullanıcıların Google’dan istedikleri bilginin gereksinimleri değişti. Virüs hakkında doğru bilgi, uzaktan hizmet veren platformlar ve ihtiyaç duyulan ürünlerin internet ortamından alınması gibi aramalarda çok daha fazla alakayı bilgiye ihtiyaç duyuldu.

Bunun tersinde de seyahat, turizm ve eğlence gibi aktivitelerde de ciddi bir arama sorgu düşüşü meydana geldi.

Bu güncellemenin temeli, Google arama yoluyla insanların ihtiyaçları olduğu bilgiye erişimlerinin daha kolay olup olmadığını gösterecektir.

SEO Pazarında nasıl karşılanacak?

Mayıs 2020 Google Core güncellemesi duyurulan kadar potansiyele sahip olursa, bu SEO işi ile uğraşanlar için iyi bir şey olacaktır.

Koronavirüsü ile şirketlerin küçülmeye gittiği ve müşteri hizmetlerini duraklattığı süreçte, şirketlerin SEO için bütçelerinin olup olmadığını görmek ilginç olacaktır.

Güncelleme ne kadar beklenmedik, değişken olursa o kadar değerli olacaktır SEO çalışanları için.

Mayıs 2020 Çekirdek Güncellemesinde ne yapmalı?

Google çekirdek güncellemeleri olduğu zaman tek söylediği şey, sıralamalarda düşüş sağlarsanız bunu düzeltebilecek bir şey olmadığıdır.

Tek yapmanız gereken içeriklerinize vakit ayırın ve kullanıcılarınız için daha iyi içerikler üretmeye odaklanındır. Bunun için oluşturacağınız her içeriği kullanıcın yapacağı sorguya uygun en geniş kapsamlı kaynak olmasına özen gösterin demektir.

Mayıs güncellemesinin detayları ve etkileri görüldükçe yeni konular ile karşınızda olacağız.

Ocak çekirdek güncellemesi ile sitenizi Google/Kullanıcılara karşı nasıl hazırlayacağınıza aşağıdaki konumuza bakarak ulaşabilirsiniz.