John Mueller 301 Yönlendirmesi Hakkında Soruları Cevaplıyor

Ask Google Webmaster‘ın bu bölümünde John Mueller, 301 Yönlendirmesi ile alakalı soruları cevaplıyor. 301 yönlendirmesi ile yaşanan kafa karışıklığının ve Google’ın bu duruma nasıl baktığını anlatıyor.

John Muellere gelen soruda;

301 yönlendirmesinden sonra, Google’ın eski URL yerine Yeni URL’yi sıralamaya başlaması ne kadar sürer? A’dan B’ye 301 ile bir yönlendirme yaptım, Google sonra her ikisini de dizine ekledi, ancak Google yenisi yerine hala eski URL’yi sıralıyor.

Google SEO ekibinin bile sormak istediği bir soru olduğunu ve Google SEO ekibine SEO soruları hakkında yardımcı olamadıklarını dile getiriyor. Neyse ki kendimizi şanslı saymalıyız çünkü temel olarak bizim için bu soruyu cevaplıyor.

301 Yönlendirmesi Video İçeriği

301 yönlendirmesi sadece standartlaştırma için bir sinyaldir. Hedef sayfanın kaynak sayfanın yerine dizine eklenmesini tercih edeceğinizi söylüyorsunuz ve bu Google için bir sorun teşkil etmiyor.

Bununla birlikte, standartlaştırma için sadece yönlendirmeleri değil, birçok faktörü kullanıyoruz. Daha önceki videolardan birinde bahsetmiştim. ( https://www.youtube.com/watch?v=8j_hxBw5B4E )

301 Yönlendirmesinde Google'ın incelediği diğer faktörler
301 Yönlendirmesinde Google’ın incelediği diğer faktörler

Pratikte burada olan şey, yönlendirmeyi tespit etmemizdir. Ancak dahili bağlantıları, site haritası dosyalarını ve kaynak sayfaya diğer referansları hedef sayfaya yönlendirdiğinizden emin olmak için her faktöre de bakarız. Böylece hepsini hedef sayfayı yönlendiririz.

  • Site içi linklere,
  • Sitemap dosyanıza
  • ve diğer referans gösteren bağlantılar

Buradaki başka bir tuhaflık, eski sayfanızı açıkça ararsanız, bunu aramada göstermeye çalışacağımızdır. Örneğin, özellikle eski URL’yi doğrudan ararsanız, yeni URL’ye yönlendirmiş olsak bile bunu size gösterebiliriz.

Search Console URL inceleme aracı
Search Console URL inceleme aracı

Search Console’daki URL inceleme aracını kullanarak arama konsolunda çalışıp çalışmadığını iki kez kontrol edebilirsiniz ve orada şu anda standart olarak hangi url’nin seçildiğini ve istediğiniz sayfa değilse eski URL’yi gösteren sinyalleri düzeltebilirsiniz.